سیره معصومین

عنوان کتاب : فاطمه (س) الگوی زندگیفاطمه (س) الگوی زندگی حبیب الله احمدی

نویسنده : حبیب الله احمدی

انتشارات : انتشارات فاطیما

سال انتشار : ۱۳۸۴

چکیده و توضیحات :

شامل سه فصل است. فصل اول به سيري در زندگاني حضرت و در فصل دوم برخي فضائل حضرت را بيان كرده و در فصل سوم انديشه و سيره زندگاني حضرت را مثل زندگي ساده، تربيت فرزند و همسرداري را از اركان خانواده و اصول تربيتي بیان می کند.

 

         

عنوان کتاب : حیات فکری و سیاسی امامان شیعهحیات فکری و سیاسی امامان شیعه رسول جعفریان

نویسنده : رسول جعفریان

انتشارات : انصاریان

سال انتشار : ۱۳۷۹

چکیده و توضیحات :

این كتاب به سيره و روش زندگاني ائمه عليهم السلام از ولادت آن بزرگواران تا شهادت وهمچنين به بررسي فضائل و اثرگذاري ایشان می پردازد.

 

 

         

عنوان کتاب : سیره سیاسی معصومان در عصر حاکمیتسیره سیاسی معصومان در عصر حاکمیت محمد ملک زاده

نویسنده : محمد ملک زاده

انتشارات : کانون اندیشه جوان

سال انتشار : ۱۳۸۵

چکیده و توضیحات :

این كتاب در چهار فصل تنظيم شده است:

كليات، رفتار سياسي معصوم در ارتباط با مردم، رفتار سياسي حاكمان معصوم در ارتباط با كارگزاران حكومت، موضع گيري حاكمان معصوم در برابر گروه هاي مخالف نظام

 

         

عنوان کتاب : تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان (ع)تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان (ع)محمد نصیری

نویسنده : محمد نصیری

انتشارات : دفنر نشر معارف

سال انتشار :  1389

چکیده و توضیحات :

زندگانی پيشوايان شيعه و تاريخ پرفراز و نشيب در تاريخ اسلام و تجربه ۲۵۰ ساله فعاليت مستمر ائمه (ع) و ياران آنان از جهاتي شايسته انديشه و تأمل بسيار است. نويسنده در اين كتاب تلاش كرده است برخي از مهمترين سرفصل هاي تاريخ تشيع در زندگي اهلبيت (ع) را تحليل كند و وضعيت شيعيان در دوره هاي مختلف حيات ائمه (ع) بررسي شود. كتاب داراي پنج فصل است. در فصل اول به واژه و اصطلاح شناسي شيعه، فصل دوم به موضوع جانشيني پيامبر (ص)، فصل سوم به حكمت و حكومت امام علي (ع)، فصل چهارم به زندگي و ابعاد فعاليت هاي امامان (ع) در مقتضيات گوناگون زمان در دوران امويان و فصل پنجم نيز به ابعاد فعاليت ها و مبارزات ديگر ائمه اهل بيت (ع) در دوره عباسيان پرداخته است. 

         

عنوان کتاب : سیره پیشوایانسیره پیشوایان مهدی پیشوایی

نویسنده :  مهدی پیشوایی

انتشارات :  موسسه مکتب امام صادق ع

سال انتشار :  1380

چکیده و توضیحات :

كتاب حاضر درباره زندگي پيشوايان معصوم (ع) است. شيوه طرح مباحث و موضوعات بدين گونه است كه در تشريح سيره ي هر امام نخست دورنمايي از مراحل زندگي ايشان ارائه شده و سپس فضاي اجتماعي و سياسي عصرشان تشريح گرديده است. و آنگاه خطوط اساسي زندگاني آن پيشواي بزرگوار و تناسب مواضع سياسي اجتماعي ايشان با شرائط حاكم بر جامعه آن روز مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.

         

عنوان کتاب : سیره معصومان علیهم السلامسیره معصومان علیهم السلام سید محسن امین

نویسنده :  سید محسن امین (مترجم : علی حجتی کرمانی)

انتشارات :  سروش

سال انتشار: ۱۳۷۴

چکیده و توضیحات :

این كتاب دربردارنده زندگاني تمام معصومين عليهم السلام است كه با ديد تاريخي زندگاني ايشان را مورد بررسي قرار مي دهد. هر جلد نيز به بررسي سيره يك يا چند معصوم اختصاص يافته است.

         

عنوان کتاب :  سیمای معصومین از دیدگاه امام خمینی (ره)سیمای معصومین از دیدگاه امام خمینی (ره)

نویسنده :  معاونت پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)

انتشارات :  موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)

سال انتشار: ۱۳۸۵

چکیده و توضیحات :

امام خميني از نادر افرادي بوده كه مكتب انبيا و اوليا را به درستي شناخته و نگرش ايشان به تاريخ و برداشتي كه از حيات و قيام اولياي معصوم داشته، معظم له را به عنوان بزرگترين « احياگر تفكر ديني » معرفي نموده است.

ديدگاه هاي حضرت امام در كتاب « سيماي معصومين » در چهار بخش، تاريخ و سنت هاي آن، تاريخ انبيا (صفات انبيا، دعوت انبيا، مبارزات انبيا، حيات انبيا)، تاريخ پيامبر اكرم (ص) (شخصيت پيامبر، نبوت پيامبر، حكومت پيامبر و جنگهاي پيامبر)، تاريخ اهل بيت (ع) (حضرت زهرا، ائمه معصمومين،حضرت علي و ساير ائمه)، بيان شده است.

         

عنوان کتاب :  نور زندگینور زندگی جعفر شیخ الاسلامی

نویسنده جعفر شیخ الاسلامی

انتشارات :  بوستان کتاب

سال انتشار:

چکیده و توضیحات :

اين مجموعه قرآني و اعتقادي با هدف تبيين اخلاق عملي براي كودكان و نوجوانان بر مبناي كتاب هاي ديني و اسلامي طراحي شده است. مجموعه حاضر در قالب سرگرمي هاي آموزشي و علمي، به ارائه الگوهاي اخلاقي و رفتاري امام معصوم عليهالسلام مي پردازد. دربخشي از مقدمه اين اثر آمده است:

قرآن، زندگاني امامان معصوم (ع) و اصول و فروع دين، مشعل هاي پر فروغي اند كه مسير زندگي را نور باران مي كنند. رفتن به زير بارش اين نورها، سرشار از نشاط و شادابي بخش است و ذهن و قلب را سيراب مي سازد.جلد اول اين مجموعه درباره قرآن و اعتقادات است، جلد دوم به ارائه راهكارهاي عملي اخلاقي اختصاص دارد و موضوعات آموزشي، سرگرمي و علمي در جلد سوم اين اثر جاي گرفته اند.

         

عنوان کتاب :  سیره و اخلاق نظامی پیامبراعظم(ص)سیره و اخلاق نظامی پیامبر اعظم ع

نویسنده :  مهدی غلامی

انتشارات :  کتاب طه

سال انتشار: ۱۳۸۸

چکیده و توضیحات :

بخش هايي از سيره اخلاقي و تربيتي حضرت رسول اكرم (ص) در سخت ترين شرايط حكومت ايشان (يعني در زمان جنگ ها) بررسي و نقد شده است. اين كتاب از پنج فصل تشكيل شده است و عناوين فصول پنجگانه آن از اين قرارند:

کلیات رابطه پيامبر اعظم (ص) با خدا، رابطه پيامبر اعظم (ص) با مسلمانان، رابطه پيامبراعظم (ص) با دشمنان و همراه با برنامه سازان

         

عنوان کتاب :  سیره تحلیلی پیامبر اعظم (ص)سیره تحلیلی پیامبر اعظم سید ابراهیم سید علوی

نویسنده :  سید ابراهیم سید علوی

انتشارات :  امیرکبیر

سال انتشار: ۱۳۹۰

چکیده و توضیحات :

در این کتاب سعي شده تا چهرهاي تقريباً نزديك به واقعيت و حقيقت از حضرت محمد (ص) و رخدادهاي عصر آن بزرگوار ارائه شود و حتي المقدور از تعصب باطل پرهيز شود.كتاب حاضر، حاصل صدها ساعت تحقيق و تدريس در دانشگاههاي كشور است كه با مراجعه به منابع اوليه و كتاب هاي معتبر تاريخي، حديثي و تفسيري درباره سيره تحليلي رسول گرامي اسلام (ص) فراهم آمده است.

         

عنوان کتاب :  سیره نبویسیره نبوی مصطفی دلشاد تهرانی

نویسنده :  مصطفی دلشاد تهرانی

انتشارات :  دریا

سال انتشار: ۱۳۸۸

چکیده و توضیحات :

سيره نبوي « منطق عملي» محصول يك دوره مطالعه ده ساله، تحقيق و فيش برداري وسپس، تدريس و ويرايش مجدد اثر توسط استاد دلشاد تهراني است. اين كتاب در چهار دفتر نوشته شده است سيره فردي و سيره اجتماعي، سيره مديريتي و سيره خانوادگي

 

         

عنوان کتاب :  تبیین سیره تربیتی پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)تبیین سیره تربیتی پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)l[ppln

نویسنده :  محمد داوودی،سیدعلی حسینی زاده

انتشارات :  پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

سال انتشار: ۱۳۹۰

چکیده و توضیحات :

در این اثر، سيره پيامبر(ص) و اهلبيت (عليهمالسلام) بررسي و اصول و روشهاي تربيتي نهفته در سيره آنان در حيطه هاي تربيت فرزند، تربيت اعتقادي، تربيت عبادي، تربيت اخلاقي و تربيت علمي استخراج و تبيين شده است.

         

عنوان کتاب :  سیره پیامبر(ص) در رهبری و انسان سازیسیره پیامبر(ص) در رهبری و انسان سازی

نویسنده :  شیخ سالم الصفار(ترجمه : غلامحسین انصاری)

انتشارات :  چاپ و نشر بین الملل

سال انتشار: ۱۳۸۶

چکیده و توضیحات :

اين كتاب از جمله كتاب هايي است كه به ما در شناخت سيره مديريتي حضرت محمد(ص) كمك مي كند. عناوين سرفصل هاي ارائه شده در اين كتاب عبارت است از: سيره و حكومت جهاني،رهبري نظامي پيغمبر، سيره و مديريت، سيره و برنامه هاي اجتماعي، سيره و روانشناسي،سيره و رشد اقتصادي، سيره و تبليغ، سيره و حقوق انسان است.

مهمترين كاستي هاي اعلاميه جهان حقوق بشر و مقايسه آن با اعلاميه حقوق بشر اسلامي،ارزش الهي و ارزش اجتماعي، نگاهي به كمونيسم و سرمايه داري و احترام به افكار عمومي از جمله مواردي بوده كه در اين كتاب نيز به آنها اشاره شده است. اين كتاب ترجمه كتاب ترجمه كتاب سيره الرسول القياده و المناهج الانسانيه مي باشد.

         

عنوان کتاب :  سیره تربیتی و اخلاقی پیامبر و اهل بیت (ع) در خانه و خانواده جلد یکسیره تربیتی و اخلاقی پیامبر و اهل بیت (ع) در خانه و خانواده جلد یک

نویسنده :  اسدالله طوسی

انتشارات :  موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

سال انتشار: ۱۳۸۹

چکیده و توضیحات :

معرفي سيره تربيتي  اخلاقي پيامبر و اهلبيت(ع) در برخورد با خانواده محترم شان اززمينه اخلاقي و تربيتي از اهداف نگارش اين كتاب است.تعليم و تربيت در اسلام، توكل در سيره رسول خدا(ص) و اهل بيت(ع) در امور خانه وخانواده، رضا و قضا و قدر الهي، رضا در سيره رسول خدا (ص) و اهلبيت (ع) در امور خانه و خانواده، شكر در سيره رسول و اهل بيت در خانه و خانواده بخش هايي از اين كتاب يك جلدي است.

         

عنوان کتاب :  سیره سیاسی امام علی (ع)سیره سیاسی امام علی (ع)

نویسنده :  سید احمد خاتمی

انتشارات :  نشر مطهر

سال انتشار: ۱۳۷۹

چکیده و توضیحات :

كتاب شامل سيره سياسي امام علي (ع) در عهد رسول الله، موضع منفي امام علي (ع) در برابر فرصت طلبان، بينش حكومتي آن حضرت، حاكميت ارزشهاي الهي، ابعاد توسعه و كارگزاران حكومت و …مي باشد.

         

عنوان کتاب :  سیره فردی امام علی (ع)

نویسنده :  محسن عباس نژاد

انتشارات :  بنیاد پژوهش های قرآنی حوزه و دانشگاه

سال انتشار: ۱۳۸۸

چکیده و توضیحات :

اين كتاب در ۶ فصل:

فضائل و مناقب امام، شخصيت عبادي ايشان و اخلاق اجتماعي، شخصيت خانوادگي وآيين همسرداري و سيره تربيتي امام مي باشد.

         

عنوان کتاب :  سیره مدیریتی امام علی (ع)سیره مدیریتی امام علی ع

نویسنده :  محسن عباس نژاد

انتشارات :  بنیاد پژوهش های قرآنی حوزه و دانشگاه

سال انتشار: ۱۳۸۹

چکیده و توضیحات :

كتاب شامل چند سر فصل و تعدادي فصل هاي مختلف ميباشد. سرفصل هاي آن عبارتند از: مدير و مسئوليت، مدير و كارگزاران، مدير و مردم، همچنين سرفصل اول شامل برنامه ريزي و تصميم گيري و اجرا، سرفصل دوم شامل گزينش، سازماندهي، انگيزش،نظارت و پيگيري مي باشد. سرفصل سوم شامل مردم در مديريت علوي و شاخصه هايمردمي بودن آن مي باشد.

         

عنوان کتاب :   امیرگل ها (نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام علی علیه السلام)امیرگل ها (نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام علی علیه السلام)

نویسنده :   حسین سیدی

انتشارات :   نسیم اندیشه

سال انتشار: ۱۳۸۵

چکیده و توضیحات :

مجموعه چهارده جلدي « سيره كاربردي چهارده معصوم » است كه جلد اول آن با نام «هم نام گلهاي بهاري » برنده جايزه كتاب سال حوزه شد. در اين مجموعه سعي مي شود مسايل مختلف زندگي از ديدگاه اهل بيت بيان شود و هدف اين مجموعه پاسخ به اين سؤال است كه در روزگار امروز و براي انسان قرن بيست و يكم چگونه اهل بيت مي توانند الگو باشند وچگونه آنها مي توانند گرهي از زندگي مردم باز كنند. اين سيره كاربردي كه بيش از صد موضوع مثل محيط زيست و حقوق مخالفان را شامل مي شود، براي نوجوانان نوشته شده است.

         

عنوان کتاب :   سیره تربیتی امام باقر (ع)سیره تربیتی امام باقر (ع) حجت الاسلام عبدالکریم پاک نیا

نویسنده :   حجت الاسلام عبدالکریم پاک نیا

انتشارات :   دفتر نشر فرهنگ اسلامی

سال انتشار:

چکیده و توضیحات :

نقش تربيتي والدين، گرامي داشتن همسر، تربيت معنوي، مراحل تربيت معنوي، تشويق، تاثير جاذبه هاي هنري

 

         

عنوان کتاب :   تحلیلی از زندگانی سیاسی امام حسن مجتبی (ع)تحلیلی از زندگانی سیاسی امام حسن مجتبی (ع)سید جعفر مرتضی عاملی ( مترجم : محمد سپهری)

نویسنده :   سید جعفر مرتضی عاملی ( مترجم : محمد سپهری)

انتشارات :   مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

سال انتشار: ۱۳۷۶

چکیده و توضیحات :

نويسنده كتاب حاضر را در سه فصل خلاصه نموده است. فصل اول، زندگي سياسي امام حسن(ع) در عهد رسول خدا (ص)، فصل دوم، زندگاني سياسي امام حسن (ع) در عهد شيخين و فصل سوم زندگي سياسي امام حسن (ع) در عهد عثمان. مترجم در مقدمه كتاب مينويسد: « كتاب حاضر از دو جهت اهميت ويژه دارد. ۱٫ نويسنده گرانمايه با ديدي محققانه به تجزيه و تحليل وقايع همت گمارده كه به طور مستقيم و غيرمستقيم با زندگاني امام حسن (ع) ارتباط دارد و در مواردي آن حضرت نقش فعال در تكوين آن برعهده داشته مثل داستان مباهله و بيعت رضوان، ۲٫ برخلاف تاريخ نگاران و سيره نويسان، به نقل حوادث و تاريخچه زندگاني امام(ع) نپرداخته، بلكه زندگاني سياسي آن جناب را به طور دقيق تجزيه و تحليل كرده است .»

         

عنوان کتاب :   تحلیلی از زندگانی امام هادی عتحلیلی از زندگانی امام هادی عباقر شریف قرشی ( مترجم : محمد رضا عطایی)

نویسنده :   باقر شریف قرشی ( مترجم : محمد رضا عطایی)

انتشارات :   کنگره جهانی امام رضا (ع)

سال انتشار: ۱۳۷۱

چکیده و توضیحات :

نويسنده در فصل اول اين كتاب به تاريخ ولادت و رشد آن بزرگوار در بيت امامت، و ديدگاه مؤلفان دراينباره پرداخته است. در فصل دوم مظاهر شخصيت و حضور عيني امام (عليه السلام) در جامعه و در فصل سوم با عنوان علوم و معارف آن حضرت را مورد بررسي قرارداده و به موضوعات مختلفي رسيدگي كرده و در ضمن به سند و متن و شرح هاي زيارت جامعه نيز اشاره نموده است. در فصل بعدي به گزارش اصحاب و راويان امام عليه السلام پرداخته و از۱۷۷ راوي ياد كرده است. فصل هاي بعدي كتاب زندگاني امام را در سامراء، اوضاع سياسي و اجتماعي و اقتصادي دوران امامت امام به نقد و بررسي گذاشته و در ضمن آن، چهره هاي پليد حاكمان زمان آن حضرت را ترسيم كرده، و به خوبي موضع اصولي امام را در مقابل آنان تبيين كرده است. در همين فصل اشاراتي است گويا به حركت هاي ستم ستيزانه ي تشيع، و نقش شعر و شاعري در آن زمان، گزارش تحليلي جريان هاي فكري انحرافي و موضع امام در مقابل آنها.

         

عنوان کتاب :   شخصیت و سیره امام حسین (ع) در نگاه رهبر معظم انقلابشخصیت و سیره امام حسین (ع) در نگاه رهبر معظم انقلاب

نویسنده :   رهبر معظم انقلاب

انتشارات :   قدر ولایت

سال انتشار: ۱۳۷۱

چکیده و توضیحات :

اين كتاب شامل فصل هاي زير ميباشد: امام حسين عليه السلام مغناطيس دلها، معارف و دعاهاي امام حسين عليه السلام ، امام حسين عليه السلام الگوي انسانها، هدف قيام امام حسين عليه السلام، آيا قيام حضرت براي تشكيل حكومت بود؟، آيا حضرت قيام كردند كه شهيد بشوند؟ حكومت و شهادت دو نتيجه بودند نه هدف، دوران كودكي امام حسين عليه السلام، دوران جواني امام حسين عليه السلام، دوران غربت امام حسين عليه السلام، عاشورا صحنه عبرت، چه اتفاقي رخ داد كه ماجراي كربلا پيش آمد؟ و راز نهفته در عاشورا: بيدار كردن وجدان مردم

         

عنوان کتاب :   در مکتب پیشوای ساجدان امام علی بن الحسین علیه السلامدر مکتب پیشوای ساجدان امام علی بن الحسین علیه السلام

نویسنده :   علی قائمی

انتشارات :   امیری

سال انتشار: ۱۳۷۶

چکیده و توضیحات :

مطالبي كه در كتاب به آن پرداخته شده است: الف- زدودن اين انديشه از اذهان عامه كه حضرت را فردي عليل المزاج و گوشه نشين معرفي كرده و حتي امام بيمارش خوانده اند! ب- آگاهي از عظمت كار و انجام رسالت ايشان كه در چنان برهه اي از زمان توانسته است كاخ قدرت يزيد را بلرزاند، ج – ارائه تحليلي از خط انزوا و عزلت امام كه در آن، خطوط و مفاهيم سياسي عظيمي نهفته است، د- نجات تشيع از انديشه هاي مسخ شده و افكار آلوده جاهلان و ناآگاهان كه در قالب مقدس مابيها و عابد نمائي ها در جامعه بروز وظهور مي كند

         

عنوان کتاب :   مظلوم پیروز

نویسنده :   رضا کریمی

انتشارات :   پیک یزد

سال انتشار: ۱۳۹۱

چکیده و توضیحات :

اين كتاب ۱۶۰ صفحه اي داراي چهار فصل با عناوين در گذر تاريخ، پيشواي الگو، سيره امام هادي(ع) و شيوه هاي مبارزاتي امام هادي (ع) است.

         

عنوان کتاب :   امام سجاد (ع) الگوی زندگیامام سجاد (ع) الگوی زندگی حبیب الله احمدی

نویسنده :   حبیب الله احمدی

انتشارات :   فاطیما

سال انتشار: ۱۳۸۲

چکیده و توضیحات :

آنچه نويسنده اين كتاب را بر آن داشته تا زندگي امام سجاد عليه السلام را به تصوير كشد نگاهي جديد و شايسته به زندگي معصومان عليهم السلام است و آن، الگوگيري از اين بزرگواران در تمامي صحنه هاي زندگي است. اين نوشتار در چهار بخش تنظيم شده است؛ در بخش اول به زندگي حضرت پرداخته شده است و در مورد مادر آن حضرت، (شهربانو) تحقيق وافي شده است.

در بخش دوم برخي فضايل آن بزرگوار مورد بررسي قرار گرفته است. در بخش سوم برخي انديشه هاي عرشي حضرت كه راهنماي زندگي است، مورد پژوهش قرار گرفته است. دربخش چهارم كه عمده انگيزه اين نوشته را شكل ميدهد، به موضع گيري هاي امام عليه السلام در برابر جريانهاي اجتماعي و فرهنگي زمان ايشان پرداخته است.

         

عنوان کتاب :   زندگی سیاسی هشتمین امام؛حضرت علی ابن موسی الرضا(ع)زندگی سیاسی هشتمین امام؛حضرت علی ابن موسی الرضا(ع)

نویسنده :   سید جعفر مرتضی عاملی(مترجم : سید خلیل خلیلیان)

انتشارات :   دفتر نشر فرهنگ اسلامی

سال انتشار: ۱۳۸۳

چکیده و توضیحات :

نگارنده اين اثر در ۴ بخش زندگي سياسي امام رضا (ع) را بررسي و ارزيابي كرده است. وي در بخش اول كتاب، چگونگي پديد آمدن دولت عباسي و سياست هاي آن را تشريح مي كند و در بخش دوم بحث علل و شرايط بيعت امام رضا(ع) را به ميان ميآورد. مواضع امام رضا (ع) در ارتباط با مامون، و اقدامات مامون و شهادت امام رضا (ع) مباحث بخش هاي چهارم و پنجم كتاب هستند.

         

عنوان کتاب :   تحلیلی از زندگی و زمان امام عسگری علیه السلامتحلیلی از زندگی و زمان امام عسگری علیه السلام قوام الدین محمد وشنوی

نویسنده :   قوام الدین محمد وشنوی

انتشارات :   موسسه احیاء و نشر میراث اسلامی

سال انتشار: ۱۳۵۷

چکیده و توضیحات :

تقریظ ، بعضي امور شخصي، امامت سختي زمان، سختي زمان سستي دوستان، بركات وجودي آن حضرت، بعضي امور شخصي ديگر

 

         

عنوان کتاب :   انسان ۲۵۰ سالهانسان 250 ساله

نویسنده :   ایت الله خامنه ای

انتشارات :   صهبا

سال انتشار: ۱۳۹۰

چکیده و توضیحات :

انسان ۲۵۰ ساله کتابی است شامل مجموعه بیانات سید علی خامنه ای دربارهٔ زندگی سیاسی و مبارزاتی امامان شیعه. مطالب کتاب، از میان سخنان رهبر ایران در بازه اردیبهشت ۱۳۵۹ تا اسفند ۱۳۸۹ انتخاب شده‌است.