اخلاق اسلامی

عنوان کتاب : پله پله تا ملاقات خدا

نویسنده : موسسه فرهنگی هنری سبل الاسلام ( نماینده مولفین : علی اصغر خندان )

انتشارات : سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ؛ نشر شهر

سال انتشار : ۱۳۸۹

چکیده و توضیحات :

اين كتاب به صورت گزينشي برخي از اخلاق سيئه و حسنه را بررسي مي كند و در دو سطح تدوين شده است كه در سطح اول به ايمان و يك سري مصاديق اخلاقي ميپردازد و در سطح دوم به مباحث احسان به والدين و صله رحم و حقوق همسايه و امانتداري و… مي پردازد.

 

         

عنوان کتاب : چهل حدیث

نویسنده : امام خمینی (ره)

انتشارات : موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)

سال انتشار : ۱۳۷۱

چکیده و توضیحات :

حضرت امام(ره) اين كتاب را در شرح و بيان ۴۰ حديث از معصومين نگاشته اند. ۳۳ حديث از احاديث اين كتاب مربوط به اخلاقيات و مهلكات و منجيات است كه در اين قسمت حضرت امام(ره) هواهاي نفس را آشكار مي كنند و مفاسد هر يك از ذمايم اخلاقي همچون كبر، ريا، غضب و حسد را شرح مي دهند و ۷ حديث آخر در باب اعتقادات و معارف است.

كه مباحثي از قبيل جبر و تفويض عرفاني، بحث ذات و اسماء و صفات حق تعالي، شناخت باري و آفرينش آدم را بيان مي كند.

 

         

عنوان کتاب : تهذيب نفس و سير و سلوك ازديدگاه امام خميني (ره)

نویسنده : معاونت پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)

انتشارات : موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)

سال انتشار : ۱۳۸۸

چکیده و توضیحات :

این کتاب مجموعه اي از نظرات امام خميني(ره) درباره اخلاق، تقوا و عرفان است كه در پيام ها و سخنراني ها و آثار ايشان منعكس شده و در گروه معارف اسلامي حوزه معاونت پژوهشي مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام تهيه شده است. اين مجموعه در سه بخش تهذيب نفس، سير و سلوك و منازل و مقامات سلوك گردآوري شده است كه علم تهذيب نفس، جوانان و تهذيب نفس، سلوك و مراحل و مراتب سالكان، اخلاص، صبر، تواضع، شكر عناوين برخي از ۱۵ فصل اين كتاب هستند.

 

         

عنوان کتاب : معراج السعاده

نویسنده : ملا احمد نراقی

انتشارات : اشکذر

سال انتشار : ۱۳۹۱

چکیده و توضیحات :

این کتاب به چهار باب و چندین فصل تقسیم شده است .باب اول: درباره شناخت نفس و چگونگی تهذیب اخلاق و به دست آوردن ملکات نفسانی است .باب دوم : در سبب بدی اخلاق و بيان قواي نفس و اموري كه پيش از شروع به علم اخلاق، معالجه آن لازم است. باب سوم : در بيان حفظ تعادل اخلاق نيكوست، باب چهارم: در بيان انواع اخلاق است. دراين باب، انواع صفات خوب و بد را نام برده و در هر صفتي افراط و تفريط در آن و راه معالجه آن را بيان كرده است.

         

عنوان کتاب : جهاد اکبر

نویسنده : امام خمینی (ره)

انتشارات : موسسه نشر آثار امام خمینی (ره)

سال انتشار : ۱۳۷۲

چکیده و توضیحات :

مطالب اين كتاب، هشدارهاي دردمندانه و رهنمودهاي اخلاقي امام خميني (ره) در آستانه ماه مبارك رمضان در خطاب به حوزه هاي علميه است. ابتداي اين كتاب با سفارش به طلاب حوزه هاي علميه آغاز ميشود و در ادامه به اهميت تهذيب و تزكيه نفس مي پردازد. در قسمت هايي از كتاب جهاد اكبر يا مبارزه با نفس ، امام خميني  )ره) به روحانيون هشدار ميدهند كه فريب تبليغات سوء و سم پاشي هاي برخي از افراد را كه معتقدند پند و موعظه روحانيون با كار علمي مغايرت دارد نخورند. در بخشي ديگراز كتاب به نكاتي از مناجات شعبانيه اشاره شده است. در پايان نيز فرازهايي از سخنان امام خميني (ره) به صورت كلمات قصار آورده شده است.

 

         

جهاد با نفس شیخ حر عاملی

عنوان کتاب : جهاد با نفس 

نویسنده : شیخ حر عاملی

انتشارات : بوستان قرآن

سال انتشار : ۱۳۹۰

چکیده و توضیحات :

مجموعه حاضر در نود و پنج موضوع تنظيم شده است كه مشتمل بر: وجوب جهاد با نفس، وظيفه هر عضو بدن، به دست آوردن اخلاق نيكو و به كار بردن آنها، تفكر كردن،عبرت گرفتن از درس هاي آموزگار، توكل به خداوند، ترس از خدا به همراه اميد بها و سرزنش، ادب كردن، دشمني با نفس، اطاعت از خداوند، تقوا، صبر، فروتني و تواضع، مشغول شدن به عيب هاي خود، دوري از گناهان كبيره، خصلت هاي حرام و مكروه، زاهدانه زيستن، تنبلي و افسردگي، بداخلاقي و… ميباشد.

 

         

عنوان کتاب : المراقبات

نویسنده : میرزا جواد آقای ملکی تبریزی

انتشارات : نردبان وصال

سال انتشار : ۱۳۸۹

چکیده و توضیحات :

این كتاب به راه و روش سلف صالح و عظماي اصحاب اماميه پرداخته و از احاديث صحيح و گهر بار ائمه عليهم السلام، ادعيه و اوراد مخصوص به ايام، ليالي، ماه و سال (تمام ماه های سال قمري به ترتيب از محرم تا ذي الحجه) را از منابع موثق در آن گردآوري نموده است.

 

         

عنوان کتاب : مفاتیح الحیاهمفاتیح الحیات آیت الله جوادی آملی

نویسنده : آیت الله جوادی آملی

انتشارات : نشر اسراء

سال انتشار : ۱۳۹۱

چکیده و توضیحات :

کتاب شامل پنج بخش است:

۱. تعامل انسان با خود ۲٫ تعامل انسان با هنوعان ۳٫ تعامل مردم و نظام اسلامي ۴.تعامل انسان با حيوان ۵٫ تعامل انسان با خلقت زيست محيطي

مجموعا اين كتاب نوعي سبك زندگي اسلامي را در همه عرصه ها و شئون حيات بيان مي كند

         

عنوان کتاب : درس هایی از اخلاقدرس های اخلاق آیت الله مشکینی

نویسنده : آیت الله مشکینی

انتشارات : انتشارات الهادی

سال انتشار : ۱۳۸۳

چکیده و توضیحات :

این كتاب شامل فصل هايي مثل آمادگي براي مرگ، اخلاص و قربت، املاء، بخل بردباري و گذشت، بيم و اميد، پاكدامني، پنهان كردن عبادت، تأمل، ترك پيروي هوسها و شهوات،تعصب، تفكر، تقوا، توكل، جهاد با نفس، حب رياست، حرص، حسد، حسن خلق، حسنات و سيئات، حسنات درپي سيّئات، حيا، خوش بيني به خداوند متعال، دنيا، راستگويي، راضي كردن مردم با خشم خدا، رضا و تسليم، ريا، زهد، سخاوت، شكايت، شكر، صبر، صلاح وفساد قلب، طمع، عجب، غضب و… ميباشد.

 

         

عنوان کتاب : اخلاق اسلامی

نویسنده : آیت الله دستغیب

انتشارات : دارالکتاب

سال انتشار : ۱۳۷۰

چکیده و توضیحات :

»كسي كه تصميم دارد از ملكات رذيله پاك شود و به اخلاق نيك آراسته گردد نخست بايد از روي علم، صفات ناپسند و پسنديده را بشناسد آن گاه از راه هايي كه معلم بزرگ اخلاق، حضرت ختمي مرتبت (صلي الله عليه و آله وسلم) و اهل بيت طاهرينش عليهم السلام معين فرموده اند، صفات ناشايست را از خود بزدايد و ملكات فاضله را به دست آورد. » كتاب اخلاق اسلامي شامل سيزده درس اخلاقي اسلامي است توسط حضرت آيت الله دستغيت (ره) در جمع طلاب حوزه علميه بيان شده است.

 

         

عنوان کتاب : نقطه های آغاز در اخلاق عملینقطه های آغاز در اخلاق عملی

نویسنده : آیت الله مهدوی کنی

انتشارات : دانشگاه امام صادق ع

سال انتشار : ۱۳۹۰

چکیده و توضیحات :

مولف در مقدمة كتاب با اشاره به تاريخ علم اخلاق در اسلام به ديدگاه هاي گوناگون در اين باره اشاره نموده و با تقسيم بندي اخلاق به اخلاق نظري، اخلاق تطبيقي و اخلاق عملي، به بحث پيرامون اخلاق عملي پرداخته است.

همچنين مولف به بيست و يك نقطة آغاز در اخلاق عملي نيز اشاره كرده اند. اين كتاب برگرفته از مجموعه سخنراني هاي حضرت آيت الله مهدوي كني ميباشد و شيوة طرح مباحث آن بسيار مناسب و قابل توجه بوده و از رواني و سلاست خاصي برخوردار است.

 

         

عنوان کتاب : زندگی در پرتو اخلاقزندگی در پرتو اخلاق آیت الله مکارم شیرازی

نویسنده : آیت الله مکارم شیرازی

انتشارات : سرور

سال انتشار : ۱۳۷۶

چکیده و توضیحات :

این کتاب در مورد مباحث مهم اخلاقى از جمله تهذيب نفس، راه سعادت و خوشبختى،اخلاق بد و سنجش اعمال و… بوده و مى تواند راهنماى خوبى براى همه به ويژه جوانان باشد. اين كتاب به زبان عربى و انگليسى نيز ترجمه و منتشرشده است.

 

 

         

عنوان کتاب : ۱۰ نکته معرفه النفس10 نکته از معرفه النفس اصغر طاهرزاده

نویسنده : اصغر طاهرزاده

انتشارات : لب المیزان

سال انتشار : ۱۳۸۴

چکیده و توضیحات :

این کتاب شامل ۱۰ نکته از مسائل اخلاقي است:

۱. حقيقت انسان ماوراء بدن ۲٫ حضور نفس در شرائط فوق زمان و مكان ۳٫ تن محل ظهور حالات من، ۴٫ انسان بدون بدن زنده تر است. ۵٫ تن ابزار كمال من ۶٫ حضور كامل نفس ۷٫ حضور تمام نفس ۸٫ چگونگي حضور مجردات در عالم ۹٫ وحدت نفس نمودي از وحدت حق ۱۰ . برزخ و چگونگي عذاب قبر

 

 

         

عنوان کتاب : آیین زندگی (اخلاق کاربردی)آیین زندگی اخلاق کاربردی احمد حسین شریفی

نویسنده : احمد حسین شریفی

انتشارات : دانشگاه پیام نور

سال انتشار : ۱۳۹۱

چکیده و توضیحات :

نویسنده كتاب، در نه فصل به مهمترين مسائل و موضوعات اخلاقي كاربردي در حيطة دانشجويي و اجتماعي پرداخته است. وي پس از ارائه مباحثي درباره معناشناسي و جايگاه اخلاق كاربردي، مباحثي همچون اخلاق دانشجويي، اخلاق پژوهشي، اخلاق نقد، اخلاق معاشرت، اخلاق معيشت، اخلاق جنسي، اخلاق سياست و اخلاق گفتگو را مطرح كرده است.

         

عنوان کتاب : آب حیات

نویسنده : محمد حسین اکبری ساوجی

انتشارات : قائم ال محمد

سال انتشار : ۱۳۸۵

چکیده و توضیحات :

كتاب حاضر شامل دستورالعمل هاي اخلاقي و عرفانيست كه در آن دستورالعمل هاي عرفاء و اذکار اولیاء نیز آمده است.

 

 

         

عنوان کتاب : اخلاق اسلامیاخلاق اسلامی آیت الله مصباح یزدی

نویسنده : برگرفته از مباحث اخلاقی آیت الله مصباح یزدی(حجت‌الاسلام حسن صادقي و زير نظر حجت‌الاسلام والمسلمين محمود فتحعلی)

انتشارات : سمت

سال انتشار : ۱۳۹۲

چکیده و توضیحات :

در اين نوشتار، ابتدا مفهوم، تعريف، اهميت، جايگاه و تاريخچه علم اخلاق اسلامي تبيين و بررسي شده و سپس با اشاره به رويکردهاي گوناگون در اخلاق اسلامي، رويکرد مطلوب بيان مي‌شود.در درس‌هاي دوم تا چهارم اين كتاب، با شرح و تبيين مفاهيمي همچون: خداشناسي، انسان‌شناسي و کمال‌شناسي انسان، به بيان مباني اخلاق اسلامي پرداخته شده است.اخلاق الهي عنوان درس‌هاي پنجم و ششم اين نوشتار است که در آنها به تشريح تأثير خداشناسي در اخلاق الهي و اشاره به برخي از فضايل اخلاقي و نيز، تأثير ناآگاهي و غفلت از خداوند در پيدايش رذايل اخلاقي انسان مي‌پردازد.

در درس‌هاي هفتم تا يازدهم هر يك از فضايل و رذايل اخلاقي فردي و اجتماعي به صورت جداگانه مورد بررسي قرار گرفته است.درس دوازدهم و پاياني اين کتاب به اخلاق محيط زيست اختصاص يافته، که در آن رابطه جهان‌بيني و اخلاق محيط زيست تبيين شده و پس از اشاره به نظريه‌هاي اخلاق محيط زيست، رابطه انسان و طبيعت از ديدگاه قرآن بيان شده است.

         

عنوان کتاب : خودشناسی برای خود سازیخودشناسی برای خودسازی آیت الله مصباح

نویسنده : حضرت آیت الله مصباح یزدی

انتشارات : مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله(

سال انتشار : ۱۳۷۷

چکیده و توضیحات :

موضوع بحث عبارت است از: «انسان از اين نظر كه موجودى است كمال‌پذير»، و هدف و فايده آن عبارت است از: «شناختن كمال حقيقى و راه رسيدن به آن»، و اسلوب آن عبارت است از: «بررسى بينش هاى درونى خويش براى بازشناختن خواست ها و كشش هايى كه در وجود ما براى كمال نهاده شده، و عواملى كه ما را در راه رسيدن به آن كمك مى كند و بررسى شرايطى كه مى توان از آنها براى اين منظور بهره بردارى كرد». براى اثبات مطالب مى كوشيم به دريافت هاى وجدانى و براهين ساده عقلى اكتفا كنيم، و با استفاده از روشن ترين و قطعى ترين معلومات، به كشف مجهولات نايل آييم، و در موارد لزوم به دليل هاى پيچيده عقلى و نقلى اشاره اى مى كنيم.

         

 

عنوان کتاب : به سوی خودسازیبه سوی خود سازی ایت الله مصباح یزدی

نویسنده : حضرت آیت الله مصباح یزدی

انتشارات : مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله)

سال انتشار : ۱۳۸۰

چکیده و توضیحات :

اين كتاب تلفيقى از كتاب خودشناسى براى خودسازى و درس‌هايى كه حضرت استاد براى دو سطح متفاوت از دانش‌پژوهان عرضه داشته‌اند، مي‌باشد. اين مجموعه پس از هماهنگ‌سازى موضوعات و مطالب، به قلم حجت‌الاسلام والمسلمين آقاى كريم سبحانى تدوين و نگارش يافته و  توسط انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله) در سال ۱۳۸۰ براي نخستين‌بار به چاپ رسيده است.

         

عنوان کتاب : بر درگاه دوستبر درگاه دوست آیت الله مصباح یزدی

نویسنده : حضرت آیت الله مصباح یزدی

انتشارات : مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله(

سال انتشار : ۱۳۷۶

چکیده و توضیحات :

اين كتاب برگرفته از سخنرانى‌هاى حضرت استاد درباره گزيده‌هايى از دعاهاى افتتاح، ابوحمزه و مكارم الاخلاق است كه به قلم آقاى عباس قاسميان تحقيق و نگارش شده، و براي نخستين‌بار در سال ۱۳۷۶ به كوشش انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله) چاپ و منتشر گرديد.

اين كتاب در چهار بخش تنظيم شده است. بخش اول آن به موضوعات كلى در زمينه دعا اختصاص دارد كه از سخنراني هاى استاد درباره دعا برگرفته شده است. بخش دوم و سوم، مشتمل بر ۱۵ جلسه سخنرانى است كه معظم له در ماه رمضان ۱۳۹۸ قمرى در مهديه قم ايراد فرموده‌اند.

         

عنوان کتاب : یاد اویاد او آیت الله مصباح یزدی

نویسنده : حضرت آیت الله مصباح یزدی

انتشارات : مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله(

سال انتشار : ۱۳۸۲

چکیده و توضیحات :

اين كتاب در موضوع «ياد خدا» است كه مباحث مربوط به آن را با محوريت خطبه‌اى از اميرالمؤمنين(عليه السلام) شرح و بسط داده است. اين نوشتار حاصل سلسله گفتارى است از حكيمِ فرزانه و دانشمند ژرف‌انديش و روشن‌ضمير، حضرت آيت‌اللّه مصباح يزدى(ادام‌الله‌ظلّه‌العالى)، كه به‌عنوان درآمد و شرحى بر آن خطبه بيان شده است. اين اثر توسط حجت‌الاسلام والمسلمين کريم سبحاني تدوين و نگارش يافته و به همت انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله) در سال ۱۳۸۲ منتشر شده است.

         

عنوان کتاب : به سوی اوبه سوی او مجموعه آثار ایت الله مصباح یزدی

نویسنده : حضرت آیت الله مصباح یزدی

انتشارات : مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله(

سال انتشار : ۱۳۸۲

چکیده و توضیحات :

اين كتاب مجموعه‌اى گران‌سنگ از مطالب اخلاقى – عرفانى است كه بر اساس داده‌هاى قرآنى و روايات حضرات معصومين(عليهم السلام) و عمرى تجربه پرارزش و گستره كم‌نظير بينش حضرت استاد فراهم آمده است. به‌راستى سى و دو درس اين كتاب، سى و دو چشمه زلال است كه غبار از دلِ جان‌خستگان برمي‌گيرد و كام عطش‌ناك انسانِ در راه را به شهد قرآن و روايات، شيرين مي‌سازد و او را به سوى «او» رهنمون مي‌گردد.

شناخت، تزكيه، تكامل و تنازل، كمال نهايى و سقوط نفس، هويت انسان، غفلت و عوامل آن، انواع ذكر و موانع آن، اهميت تفكر، دنيا و آخرت، ايمان، تقوا، عمل، نماز، نيت، ريا و خشوع از اهم عناوينى است كه در اين كتاب به گونه‌اى جذاب و شورانگيز بيان شده‌اند.گفتني است اين كتاب ارزشمند در قالب مجموعه آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي با عنوان «مشكات» نيز چاپ و منتشر شده است.

         

عنوان کتاب : به سوی توبه سوی تو آیت الله مصباح یزدی

نویسنده : حضرت آیت الله مصباح یزدی

انتشارات : مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله(

سال انتشار : ۱۳۸۳

چکیده و توضیحات :

اين کتاب که درباره عالي‌ترين و زيباترين جلوه بندگي خداوند يعني نماز است؛ مجموعه مکتوب سخنراني‌هاي حضرت استاد در مناسبت‌هاي گوناگون است. اهميت و جايگاه نماز، راه‌کارهايي براي درک عظمت خداوند، اهميت شعار توحيد و معني حقيقي آن، ستاري در بحث نبوت با تأکيد بر ضرورت پذيرش مطلق شريعت پيامبر، امتيازهاي نماز، راه‌کارهاي توجه قلبي به خداوند در نماز، نقش توسل به اهل بيت در تقرب به خدا، مراتب نيت و مراتب عبادت‌کنندگان، اخلاص در نماز، بيان جايگاه قرآن در نماز با اشاره به حکمت خواندن قرآن در نماز، تفسير سوره حمد با ذکر مطالبي چون: معرفت در ستايش خداوند، شرح آيه اهدنا الصراط المستقيم، اشاره به هدايت به عنوان مهم‌ترين نياز انسان، توضيح معناي لغوي رب، مالکيت خداوند، شرح ساحت‌هاي گوناگون هدايت، توضيح جايگاه نعمت‌هاي الهي در نماز و تفسير سوره توحيد با تأکيد بر تفسير واژه صمد در روايات،‌ نفي همتا براي خداوند و بيان عظمت سوره توحيد در قرآن.

         

عنوان کتاب : عروج تا بینهایتعروج تا بینهایت آیت الله مصباح یزدی

نویسنده : حضرت آیت الله مصباح یزدی

انتشارات : مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله(

سال انتشار : ۱۳۸۳

چکیده و توضیحات :

اين اثر درباره نماز است که توسط حجت‌الاسلام آقاي سيد محمدرضا غياثي کرماني از ميان گفته‌ها و نوشته‌هاي حضرت استاد گردآوري و در ۵ فصل تنظيم شده ؛ تشريح ضرورت و راه‌هاي تحصيل توجه قلبي در نماز با اشاره به نقش توجه به عظمت بي‌کران و لطف بسيار خداوند و نيز نقش اهل بيت(ع) به عنوان واسطه‌هاي ميان ما و خدا، بيان جايگاه اخلاص و قصد قربت در نماز با اشاره به سخن مرحوم علامه مجلسي در اين باره، توضيح نشانه‌هاي اخلاص و ريا، معرفي نماز واقعي، بيان عوامل حضور قلب و خشوع در نماز، مراتب خوف از خداوند، تشريح نقش نيت، مراتب و مفهوم آن، بيان نکته‌ها و طرح پرسش‌هايي درباره اذان و اذكار نماز و پاسخ به آن‌ها و بررسي و توضيح شرايط قبولي نماز و آثار نماز مقبول.

         

عنوان کتاب : آیین پروازآیین پرواز آیت الله مصباح یزدی

نویسنده : حضرت آیت الله مصباح یزدی

انتشارات : مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله(

سال انتشار : ۱۳۸۵

چکیده و توضیحات :

اين کتاب، مجموعه‌اي ارزشمند از درس‌هاي حضرت استاد در سال‌هاي ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ است که در آن مسايل اخلاقي و عرفاني براساس آموزه‌هاي ديني اشاره شده است. اين کتاب برگرفته از کتاب «به سوي او» مي‌باشد که توسط حجت‌الاسلام والمسلمين جواد محدثي براي استفاده نسل جوان و نوجوان تلخيص شده و به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) چاپ و منتشر شده است.

از جمله سرفصل‌هاي اين نوشتار که در ۲۸ درس سامان يافته، عبارتند از: بيان و شرح تزکيه و تعليم به عنوان دو هدف اساسي پيامبران، فلسفه خلقت جهنم، قرب الهي، عبوديت، غفلت انسان و عوامل آن، ياد خدا و انواع آن، مراتب ايمان و اشارة راه‌هاي تقويت آن، نماز و اهميت آن در آينه قرآن و روايات، نيت، ريا، روح نماز و راهي براي خشوع در نماز.